Ikona BIP Ikona rodo Ikona Portal Pracownika Ikona poczty EU Ikona Grupa JSW Twitter Linkedin Ikona szukania

Dyspozytornia z najnowocześniejszym IT/OT

Nowa dyspozytornia w kopalni Pniówek imponuje zastosowanymi w niej rozwiązaniami informatycznymi. Dyspozytorzy są wyposażeni w nowoczesne technologie, dzięki którym mogą szybciej reagować na sytuacje kryzysowe.

Projekt modernizacji dyspozytorni w KWK Pniówek realizowaliśmy we współpracy z firmą Sevitel.

Nasz zespół ekspertów był odpowiedzialny za kompleksowe unowocześnienie infrastruktury OT i IT i wprowadzenie rozwiązań, które zagwarantują ciągłość działania, cyberbezpieczeństwo i podniosą ergonomię pracy dyspozytorów. Odpowiadaliśmy za dostarczenie sprzętu i usług informatycznych, modernizację infrastruktury informatycznej, konfigurację i zabezpieczenie sieci IT-OT, dostarczenie i konfigurację urządzeń audio-video oraz wirtualizację środowiska dyspozytorni. 

Projekt angażował kilkanaście osób z różnych obszarów kompetencyjnych JSW IT Systems i był podzielony na wiele skorelowanych ze sobą zadań. 

Sam etap montażu, uruchomienia i konfiguracji urządzeń trwał stosunkowo krótko, ponieważ musieliśmy mieć na uwadze ciągłość działania dyspozytorni. Całość musiała być zaprojektowana i zaplanowana przed wejściem na obiekt – mówi Kamil Saganiak, Kierownik Działu Projektów w JSW IT Systems, który koordynował realizację projektu.

Zespół opracował projekty techniczne w oparciu o wymagania JSW S.A. oraz zaproponował najwyższej klasy rozwiązania informatyczne w objętych projektem obszarach. To bardzo dobre przygotowanie Zespołu i rozplanowanie działań pozwoliło na skuteczną realizację zamierzonych prac. 

Nie sposób zliczyć osób, które były zaangażowane w projekt na przestrzeni wszystkich etapów. Interdyscyplinarny Zespół Projektowy składał się z ekspertów odpowiedzialnych za różne obszary informatyki co w efekcie dało nam nowoczesne rozwiązanie, z którego jesteśmy dumni – podkreśla Kamil Saganiak. 

Serce kopalni odporne na ataki

Cała infrastruktura informatyczna oraz urządzenia zostały przez nas zabezpieczone. Od teraz dyspozytornia jest stale monitorowana pod kątem incydentów i cyberzagrożeń. Zapewniona jest ciągłość dostaw usług, kontrola dostępów, wdrożono plany działania na wypadek cyberzagrożenia. 

- Dyspozytornia to serce kopalni, dlatego jest wyjątkowo narażona na cyberataki. Dzięki zastosowaniu światowej klasy rozwiązania separującego Next Generation FireWall (NGFW) PaloAlto oraz wydzieleniu sieci systemów podstawowych, zniwelowaliśmy podatność na ataki do minimum – mówi Rafał Wowra, Dyrektor ds. Bezpieczeństwa Infrastruktury JSW IT Systems.

Zainstalowaliśmy szafy serwerowe, które zapewniają odpowiednie warunku dla sprzętu. Zastąpiliśmy fizyczne serwery, centralnie zlokalizowanymi serwerami wirtualnymi m.in. Serwerów Systemu Dyspozytorskiego ZEFIR. Wirtualizacja pomaga znacząco zaoszczędzić na kosztach utrzymania sprzętu. 

Zadbaliśmy też o bezpieczeństwo wszystkich danych, monitorowanych w dyspozytorni. A tych jest naprawdę sporo. Dyspozytorzy w czasie rzeczywistym śledzą m.in. która ze ścian ma postój i z jakiego powodu. To samo dotyczy całej odstawy urobku. Do tego dochodzi monitoring pracujących maszyn i urządzeń. Wystarczy kliknąć w odpowiednią ikonę na komputerze i jak na dłoni widać, które z setek monitorowanych maszyn i urządzeń pracuje nieprawidłowo. W takiej sytuacji dyspozytor kontaktuje się z osobami obsługującymi dane urządzenie i informuje o niewłaściwej jego pracy.

HADES wspiera pracę na Pniówku

Stanowisko energomaszynowe zostało wyposażone w nasz autorski system HADES. Integruje w jednej aplikacji całość procesu wydobycia i przetwarzania surowca. System znalazł zastosowanie w procesie wizualizacji i sterowania kluczowych obszarów działalności zakładu tj.

  • powierzchniowych oraz podziemnych rozdzielni 6kV wraz z układem kompensacji mocy biernej, 

  • procesu rozpływu wody w wyrobiskach podziemnych,

  • procesu odmetanowania wyrobisk górniczych,

  • sterowania zakładami przeróbki mechanicznej węgla.

Co więcej, zespół automatyków JSW IT Systems, który wdrażał system, jest od teraz podstawowym punktem wsparcia dla dyspozytorów. Po zakończonej modernizacji, to oni przejmują koordynację nad projektem.

- System HADES jest kompleksowym rozwiązaniem technologicznym, które pozwala na monitorowanie, kontrolę oraz zarządzanie pracą rozdzielń elektrycznych w czasie rzeczywistym. Jego główne zadania to zapewnienie ciągłości zasilania, bezpieczeństwo eksploatacji oraz optymalizacja pracy całej sieci energetycznej w zakładzie, tak aby minimalizować ryzyko przestojów czy awarii – mówi Ireneusz Duda, Dyrektor ds. Automatyki i Produkcji JSW IT Systems. 

Centrum dowodzenia – perła w koronie

To, co robi największe wrażenie na odwiedzających dyspozytornię, to nowoczesny videowall i stanowiska pracy dyspozytorów. Pracownicy JSW S.A. mają do dyspozycji ogromny ekran o wymiarach 5 x 3 metra. Dzięki jednemu kliknięciu myszką mogą na nim wyświetlać dane w dowolnych konfiguracjach z systemów, które monitorują proces produkcji. Dodatkowo mają do dyspozycji 4 monitory 55’’, które prezentują obrazy z kamer nadzorujących produkcję. Łączna szerokość ściany video wraz z monitorami to ponad 6 m (dokładnie 6,02). 

System pozwala na centralne zarządzanie wyświetlonym obrazem z wybranych źródeł z poziomu procesora graficznego DigiBird Unistation. Dzięki niemu operator może sterować wieloma źródłami z jednego stanowiska, używając tylko jednej klawiatury i myszy. Procesor graficzny obsługuje technologię światłowodową, zarządza monitorami i ścianą wideo, zapewniając szybki dostęp do danych. Pozwala na elastyczną konfigurację i zarządzanie układem sygnałów na wszystkich ekranach zlokalizowanych w Dyspozytorni Głównej KWK Pniówek.

A to nie wszystko. Przed nami kolejny etap realizacji projektu polegający na modernizacji pomieszczeń Sztabu Akcji i Kierownika Akcji Ratowniczej. Po zakończeniu prac kopalnia będzie miała do dyspozycji kompleksowe i nowoczesne rozwiązanie wspierające strategiczne procesy zakładu produkcyjnego.

Inne aktualności

Więcej aktualności