Ikona BIP Ikona rodo Ikona Portal Pracownika Ikona poczty EU Ikona Grupa JSW Twitter Linkedin Ikona szukania

JSW IT Systems: Od pioniera w górnictwie po lidera w technologii

W marcowym numerze "Jastrzębskiego Węgla" - biuletynu wydawanego przez Jastrzębską Spółkę Węglową - znajduje się rozmowa z prezesem JSW IT Systems Tomaszem Błaszczykiem. Poniżej publikujemy treść wywiadu.

To rozmowa o tym, jakie innowacyjne usługi w obszarach IT i OT oferujemy naszym Klientom m.in. monitorowanie i sterowanie wszystkimi procesami technologicznymi w zakładach produkcyjnych i wydobywczych, zarządzanie energią i optymalizację jej zużycia, a także systemy cyberbezpieczeństwa. Nasze rozwiązania opieramy o nowoczesne technologie m.in. AI, VR/AR czy analizę obrazu. 

Jest też o dalszych planach – rozwój zaawansowanych hurtowni danych, analityki predykcyjnej, a także inteligentnych systemów automatyzacji. 

Tutaj można znaleźć PDF z wywiadem. Poniżej publikujemy jego treść. 


 

JSW IT Systems, spółka-córka Jastrzębskiej Spółki Węglowej, od lat zajmuje się nowatorskimi rozwiązaniami w zakresie IT i OT, które mają kluczowe znaczenie dla sektora górniczego. O swojej pracy, innowacjach oraz planach rozwoju poza Grupą Kapitałową JSW rozmawiamy z Tomaszem Błaszczykiem, Prezesem Zarządu. 

 

Zbigniew Schinohl: Panie Prezesie, zaczniemy od krótkiego rysu historycznego. Jak narodziła się JSW IT Systems?

Tomasz Błaszczyk: Spółka powstała 26 lat temu jako Centrum Informatyki Rybnickiego Okręgu Węglowego – CIROW. W 2019 roku zmieniliśmy nazwę na JSW IT Systems. Od tego czasu jesteśmy w pełni właścicielską spółką Grupy Kapitałowej JSW. Dziś zatrudniamy 290 specjalistów, którzy wspierają około 32 tysiące pracowników JSW. Naszym zadaniem jest zapewnienie pełnego wsparcia technologicznego – od zarządzania systemami IT po automatyzację przemysłową.

Mówiąc o automatyzacji przemysłowej i IT, jakie obszary działalności firmy są dla was kluczowe?

Nasza działalność skupia się na cyfrowej transformacji, integracji systemów IT (technologie informacyjne) i OT (technologie operacyjne), a także wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Zapewniamy pełne wsparcie w zakresie monitorowania i sterowania procesami produkcyjnymi, analizowania danych operacyjnych, a także w zapewnianiu bezpieczeństwa informacji. Oferowane przez Spółkę usługi i rozwiązania IT/OT wspierają realizację Planu Strategicznej Transformacji Grupy Kapitałowej JSW oraz stanowią atrakcyjną ofertę dla przedsiębiorstw z innych branż. Ważnym obszarem działalności jest również zapewnienie ciągłości usług oraz bezpieczeństwa cybernetycznego.

Cyberbezpieczeństwo jest zatem jednym z fi larów waszej działalności? 

Tak, zdecydowanie. JSW IT Systems wyróżnia się na tle konkurencji właśnie w tym zakresie. Nasz Zespół Cyberbezpieczeństwa niejednokrotnie zdobywał pierwsze miejsce w zawodach CyberPoligon. Oprócz tego opracowaliśmy innowacyjny System Monitorowania Cyberzagrożeń w Górnictwie, który wykorzystuje sztuczną inteligencję do analizy zagrożeń w czasie rzeczywistym.

Zajmujecie się także wdrażaniem rozwiązań z zakresu automatyki przemysłowej?

Tak, opracowaliśmy system HADES, który pozwala na monitorowanie i sterowanie procesami technologicznymi w kopalniach. System ten jest wykorzystywany m.in. do kontroli pracy kombajnów górniczych, a także systemów odmetanowania, czy układów energetycznych. Dodatkowo rozwijamy eMARS – system do zarządzania mediami energetycznymi, który umożliwia optymalizację zużycia energii.

Mówiąc o przyszłości, gdzie widzi pan największy potencjał rozwoju waszej firmy?

Chcemy rozwijać się także poza sektorem górniczym, dywersyfikując nasze przychody. Rozwiązania IT i OT, które stworzyliśmy w JSW IT Systems, mogą być szeroko wykorzystywane również w innych branżach. Stawiamy na rozwój nowoczesnych hurtowni danych, analityki predykcyjnej, umożliwiającej przewidywanie przyszłych zdarzeń, a także inteligentnych systemów automatyzacji. Nasze kompetencje w zakresie AI (sztucznej inteligencji) również będą miały kluczowe znaczenie w przyszłości. Przykładem mogą być nasze badania nad analizą obrazu CCTV (telewizji przemysłowej) i predykcją awarii, które pozwolą na wczesne wykrywanie problemów i optymalizację procesów.

A jakie są konkretne efekty tych działań? 

Z sukcesem wdrożyliśmy rozwiązania, które pozwalają na zmniejszenie liczby awarii w kopalniach. Przykładem jest nasza analityka predykcyjna, która pomogła zmniejszyć ilość obwałów skał stropowych w ścianach o 25%, co miało bezpośredni wpływ na poprawę stabilności wydobycia.

Na koniec, jakie innowacje udało się wprowadzić w ramach współpracy ze „Strefą Sztygara”?

Wspólnie z wami stworzyliśmy platformę szkoleniowo-informacyjną, która umożliwia pracownikom zdobywanie wiedzy i nowych umiejętności w nowoczesny sposób. W ramach tej współpracy powstały także takie projekty jak multimedialna gra „Robota na grubie” oraz aplikacja VR „Kopalnie JSW 360°”, która pozwala na wirtualne zwiedzanie kopalni. W tym ostatnim projekcie uczestniczyli także pracownicy JSW SA oraz JSW Szkolenie i Górnictwo. Teraz pracujemy nad wprowadzeniem „wirtualnego asystenta AI”, który ułatwi dostęp do informacji na platformie „Strefa Sztygara i nie tylko”.

Dziękuję za rozmowę i życzę dalszych sukcesów.

Dziękuję. Cieszę się, że mogłem przedstawić naszą działalność i podzielić się z Państwem naszymi osiągnięciami i planami na przyszłość.

Inne aktualności

Więcej aktualności