W dniach od 14 do 16 listopada 2023 roku w Wiśle odbyła się Konferencja Naukowo-Techniczna z serii Górnicze Zagrożenia Naturalne, której organizatorami byli Główny Instytut Górnictwa - Państwowy Instytut Badawczy oraz Komisja Górnicza Polska Akademia Nauk Oddział w Katowicach przy współpracy Politechniki Warszawskiej.
Tytułem przewodnim tegorocznej konferencji były wyzwania dla górnictwa w okresie dekarbonizacji. Odbyły się również sesje specjalne poświęcone metanowi, w tym projektowi DDMET, który dotyczy nowej technologii odmetanowania z wykorzystaniem odwiertów kierunkowych w kopalniach. Dwie sesje odbywały się w ramach ISAC-GIG i poświęcone były aktualnym tematom, takim jak cyberbezpieczeństwo i sztuczna inteligencja.
Wydarzeniem specjalnym była okolicznościowa sesja jubileuszowa trzydziestolecia istnienia Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. podczas której zaprezentowano referaty na temat profilaktyki pożarowej w kopalniach JSW, profilaktyki tąpaniowej i aktywności sejsmicznej, odmetanowania wybranych ścian kopalń JSW, bezpieczeństwa eksploatacji w warunkach samodzielnej obudowy kotwowej oraz obudowy zmechanizowanej.
Konferencje z cyklu Górnicze Zagrożenia Naturalne są od wielu lat ważnym miejscem wymiany doświadczeń praktyków i naukowców na temat bezpiecznego prowadzenia eksploatacji górniczej.