W dniu 17 stycznia 2019 roku w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu odbyła się prezentacja projektów inżynierskich studentów IV roku kierunku automatyka i robotyka. Przedstawiciele firmy JSW IT SYSTEMS Spółka z o.o. z wielką przyjemnością udali się na to spotkanie w celu zapoznania się z tematyką projektów dyplomowych, ich poziomem merytorycznym oraz nowymi trendami i kierunkami panującymi w sektorze przemysłowym.
Zwycięzcą konkursu na najciekawszy projekt został Pan Ireneusz Duda, który oprócz realizowania programu studiów w PWSZ w Raciborzu jest również zatrudniony w JSW IT SYSTEMS.
Projekt Pana Ireneusza pod nazwą „Projekt i realizacja makiety inteligentnego budynku ułatwiającego niezależne funkcjonowanie osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim” zdobył uznanie wśród wszystkich osób, które brały udział w prezentacjach. Ciekawe podejście do tematu oraz bardzo interesujące wykonanie projektu zaowocowały zdobyciem zwycięskiej statuetki.
Na pytanie o genezę pomysłu tego projektu Pan Ireneusz odpowiedział: „W dzisiejszych czasach ludzie żyją coraz dłużej, zaś na ulicach widać coraz więcej osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Jestem świadom tego, że to właśnie technologia powinna wspierać ludzi w ich niedomaganiach. Pomysł narodził się po to, by choć w małym stopniu rozwiązać pewne problemy osób niepełnosprawnych”. Przez kilkanaście miesięcy Pan Ireneusz zbierał informacje dotyczące szczegółów życia codziennego osób niepełnosprawnych oraz poznawał przeszkody i bariery architektoniczne, które napotykają. Kolejne miesiące spędził na przygotowaniu założeń funkcjonalnych, budowie makiety oraz implementacji w niej przykładowych rozwiązań. W projekcie wykorzystane zostały środowiska programistyczne, takie jak:
- Eclipse – środowisko programistyczne,
- EspEasy – platforma dla programowania mikroprocesorów rodziny ESP8266,
- Eagle – środowisko do tworzenia schematów elektronicznych i płytek drukowanych PCB,
- Domoticz Home Automation – kontroler automatyki domowej.
Pan Ireneusz zaproponował w swoim projekcie kilka bardzo ciekawych rozwiązań, takich jak: specjalna suwnica, która pozwala na bezpieczne przemieszczanie się osoby z wózka pod prysznic i z powrotem, mechanizm pozwalający na automatyczne zamykanie i otwieranie drzwi (w makiecie zainstalowane zostały czujniki ruchu i przyciski pozwalające, przy pomocy odpowiedniego algorytmu, na automatyczne, bądź manualne otwieranie drzwi), mechanizm drzwi przesuwnych pozwalający na odseparowanie części domu na potrzeby prowadzenia ćwiczeń rehabilitacyjnych. Zaimplementowano także tak oczywiste i przydatne funkcje jak: sterowanie oświetleniem i ogrzewaniem za pomocą smartfonu lub tabletu. Makieta „inteligentnego domu” wymagała zabudowania w niej czterech niezależnych sterowników, zarządzających pracą silników krokowych, serwomechanizmów, oświetlenia i temperatury. Oprócz tego, zabudowano także główny serwer systemu, na którym został zainstalowany kontroler automatyki budynkowej Domoticz Home Automation.
Mamy nadzieję, że projekt Pana Ireneusza spotka się z uznaniem fachowców w swojej dziedzinie i znajdzie praktyczne zastosowanie wśród szerokiej grupy odbiorców.